top of page

Sociální a zdravotní pojištění OSVČ pro rok 2025

Obrázek autora: Šárka PelikánováŠárka Pelikánová

I v roce 2025 se pro OSVČ zvyšují minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Pro mnoho živnostníků je potřeba tuto změnu zohlednit již při platbě pojistného za leden 2025. Koho se tyto změny týkají a kolik tedy musí živnostníci nově platit? A kolik budete zřejmě platit nově na pojistném v tomto roce, pokud již dnes platíte zálohy vyšší než minimální?

Na růst minimálních odvodů na sociální a zdravotní pojištění jsou všichni OSVČ zvyklí již každoročně. Ani rok 2025 nebude výjimkou a hlavní důvody jsou hned dva. Prvním je stále se zvyšující výše průměrné mzdy v České republice, která má přímý vliv na výpočet tzv. vyměřovacího základu, ze kterého se počítá minimální výše záloh pro OSVČ. Druhým důvodem je, že se u sociálního (důchodového) pojištění mění výše procenta, ze kterého se tato minimální záloha počítá. Ze čtvrtiny průměrné mzdy se původně počítalo 29,2 %, v roce 2025 však nově toto procento bude činit 35 %. U zdravotního pojištění se toto procento nemění, a proto dochází k výraznějšímu nárůstu minimálního pojistného spíše u sociálního pojištění.

 

Minimální zálohy OSVČ na hlavní činnost pro rok 2025 činí:

-        sociální pojištění 4 759 Kč,

-        zdravotní pojištění 3 143 Kč.

Oproti roku 2024 se tedy celkové náklady pro OSVČ na hlavní činnost na minimální zálohy zvedly o 1 082 Kč.

 

Vedlejší podnikatelská činnost a zálohy

Pakliže podnikáte jako OSVČ na vedlejší činnost, protože například stále studujete, jste v penzi nebo máte stálé zaměstnání, zálohy na sociální pojištění se Vás týkají pouze v případě, že Váš daňový základ v roce 2024 přesáhnul tzv. rozhodný příjem. Ten pro rok 2024 činil 105 520 Kč a jedná se o rozdíl mezi příjmy a výdaji OSVČ. Pro rok 2025 je tento rozhodný příjem stanoven ve výši 111 736 Kč.


Minimální povinné zálohy OSVČ pro vedlejší činnost pro rok 2025 činí:

-        sociální pojištění 1 496 Kč

 

Měsíční zálohy na zdravotní pojištění pak z vedlejší činnosti platíte až od druhého roku podnikání, a to ze skutečného daňového základu a také pouze v případě, že jste státními pojištěnci. Pakliže jste zaměstnanci, nemusíte žádné pravidelné zálohy platit a případný nedoplatek na zdravotním pojištění zaplatíte až po podání přehledů zdravotní pojišťovně.

 

Začínající podnikatelé na OSVČ mají možnost platit méně na sociálním pojištění

Pokud jste začali podnikat až v roce 2025 a v předchozích 20 letech jste nevykonávali OSVČ na hlavní činnost, máte možnost platit méně na sociálním pojištění. Tedy nižší zálohy se vás budou týkat pouze v daném roce a následujících dvou letech, tedy v případě začátku podnikání na OSVČ v roce 2025 budete snížené minimální zálohy na sociální pojištění moci platit pouze do konce roku 2027. Výpočet výše této zálohy se totiž odvíjí z 25 % minimální průměrné mzdy, a nikoli 35 %, jak je tomu u již fungujících živnostníků. V takovém případě tedy vaše minimální zálohy na sociální pojištění budou činit 3 399 Kč.

 

Dobrovolné nemocenské pojištění pro OSVČ v roce 2025

Pokud si platíte také dobrovolné nemocenské pojištění pro OSVČ, minimální měsíční pojistné v roce 2025 činí 243 Kč.

Určitě doporučujeme zvážit placení tohoto dobrovolného pojistného ženám, které by rády v budoucnosti pobíraly peněžní pomoc v mateřství (tzv. mateřskou). Více rozepisujeme ve článku zde: https://www.connectgroup.cz/post/materstvi-vs-zamestnani-zivnost-a-podnikani

 

Termíny placení záloh pojistného pro OSVČ

Zálohu na sociální pojištění je nutné zaplatit v rámci daného měsíce, tedy například zálohu za leden 2025 musíte zaplatit nejpozději do 31. 1. 2025.

Zálohu za zdravotní pojištění je nutné zaplatit nejpozději do 8. dne následujícího měsíce, tedy například zálohu za leden 2025 musíte uhradit do 8. 2. 2025.

 

Co když neplatíte minimální zálohy na pojistné jako OSVČ?

Pokud jsou vaše příjmy z OSVČ vyšší a minimální zálohy na pojistné tyto příjmy nepokrývají, nabízíme vám jednoduchý návod, jak si dokážete sami jednoduše vypočítat, kolik asi na pojistném budete nově platit.

Každopádně platí, že pokud vám z daňového přiznání a přehledů za rok 2023 (které jste podávali v roce 2024) vyšly vyšší povinné zálohy, než jsou ty minimální, nemusíte od ledna 2025 upravovat jejich výši. Upravenou částku začnete posílat až po zpracování daňového přiznání a přehledů pro pojišťovny za rok 2024 (které se budou odevzdávat nejpozději do 2. 5. 2025).

 

Výpočet pro výši sociálního pojištění OSVČ

V případě, že OSVČ podniká celý rok, tedy 12 měsíců, vyměřovací základ pro výpočet záloh na sociální pojištění je stanoven jako polovina z jedné dvanáctiny daňového základu předchozího roku. Z této částky vypočítáte 29,2 % a zjistíte výši záloh na sociální pojištění.


Příklad:

Jste OSVČ a podnikali jste po celý rok 2024. Vaše příjmy za OSVČ byly v roce 2024 celkově 1,2 mil. Kč. Vaše náklady na podnikání byly 720 tisíc (zde pracujeme s paušálními výdaji ve výši 60 % příjmů, ale samozřejmě se může jednat i o skutečné výdaje daného OSVČ). Daňový základ, neboli zisk z podnikání by tedy činil 1 200 000 Kč – 720 000 Kč, tedy 480 000 Kč.

Tento daňový základ vydělíme 12 měsíci, a následně z této částky vezmeme 50 %. Tedy 480 000 / 12 / 2 = 20 000 Kč. Tohle je Váš vyměřovací základ pro výpočet sociálního pojištění. To činí 29,2 % z tohoto vyměřovacího základu, tedy 5 840 Kč. Tuto zálohu na sociální pojištění pak budete platit po zbytek roku 2025.

 

Výpočet pro výši zdravotního pojištění OSVČ

Výpočet záloh na zdravotní pojištění se odvozuje opět od vyměřovacího základu, kterým je měsíčně jedna dvanáctina poloviny z daňového základu. Sazba zdravotního pojištění opět zůstává stejná na 13,5 %. Vyměřovací základ vynásobíte touto sazbou, a tak určíte, kolik byste měli odvádět na zdravotním pojištění.


Příklad:

Opět vycházíme ze stejného příkladu jako u sociálního pojištění. Podnikali jste jako OSVČ po celý rok 2024, vaše příjmy z OSVČ činily 1,2 mil. Kč a výdaje 720 tisíc Kč. Daňový základ je opět 480 tisíc Kč. Vyměřovací základ vypočítáme jako 480 000 / 12 / 2 = 20 000 Kč. Z této částky vypočítáme 13,5 %. Protože záloha by vyšla pouze 2 700 Kč, musíme platit minimální výši pojistného, která je pro rok 2025 stanovena na 3 143 Kč, jak je uvedeno v tomto článku výše.

 

Povinnost podávat přehledy a veškeré podklady elektronicky přes datovou schránku

Všechny OSVČ mají povinně zřízenou datovou schránku, skrz kterou je povinné od roku 2025 komunikovat se státními orgány. Ti živnostníci, kteří byli zvyklí podávat své přehledy za pojistné na zdravotní a sociální pojištění papírově, již tuto možnost nebudou mít, respektive pouze ve vážných a odůvodněných případech. Zkontrolujte si tedy, že máte aktuální přístupy do své datové schránky, abyste mohli od roku 2025 již veškerou dokumentaci podávat elektronicky a nehrozilo vám žádné penále.


Dozvěděli jste se něco nového?

Vzdělávejte se s námi dál: poslouchejte naše podcasty, přihlaste se k odběru našich novinek a podívejte se, jaké služby nabízíme v rámci daňového poradenství.

 

 

O autorce:


Ing. Šárka Pelikánová


Jednatelka a daňová specialistka Connect Economic Group s.r.o.


Šárka podporuje zvýšení finanční gramotnosti podnikatelů v ČR publikováním odborných článků v médiích. Vede oblíbené semináře Základy účetnictví a daní pro podnikatele. Ve 22 letech založila CEG a od té doby se věnuje jeho rozvoji. Má za sebou pracovní zkušenosti z Japonska, kde působila jako analytik v investičním fondu, a zároveň tam studovala v rámci MBA programu.


Vést účetnictví je pro firmy a řadu podnikatelů zákonná povinnost. Pro náš tým odborníků je to ovšem každodenní práce a zároveň koníček. Jsme připraveni pomoci i Vám, ať už jste OSVČ, nebo máte svou společnost a zaměstnance. Podívejte se na další informace a služby, které v rámci vedení účetnictví svým klientům poskytujeme.


9. 1. 2025

留言


bottom of page