Paušální daň je pro mnoho živnostníků zajímavou formou zdanění příjmů. Jedná se pro řadu z nich o výhodnou kombinaci snížené daňové povinnosti k dani z příjmů, ale také odvodů na sociální a zdravotní pojištění. Zároveň je lákavá také vidina toho, že díky vstupu do režimu paušální daně není potřeba již vyplňovat a podávat daňové přiznání a přehledy pro pojišťovny. Jaké jsou novinky pro paušální daň od roku 2025 a jak se k ní případně registrovat se dočtete přehledně v našem článku.
Nový rok s sebou vždy přináší řadu změn, jinak tomu nebude ani v roce 2025. V oblasti paušální daně nedochází k žádným závratným revolucím, ale sazby pro jednotlivá pásma se mění a je potřeba již od ledna 2025 jejich výši zohlednit.
Co je paušální daň?
Již od roku 2021 mohou OSVČ v ČR využívat efektivní nástroj pro zdanění svých příjmů- režim paušálního zdanění, který se v běžné mluvě podnikatelů označuje jako tzv. paušální daň. Pro řadu živnostníků se může jednat určitě o zajímavou formu, jak mohou ušetřit na svých odvodech na sociální a zdravotní pojištění, daň z příjmů a také za služby daňového poradce při zpracování daňového přiznání. Ovšem ne u všech OSVČ to je pravdou, ne všem se může finančně využívání paušální daně vyplatit. Každý živnostník by si měl toto propočítat dopředu za každý rok, ve kterém chce v paušální dani setrvat.
Komu se paušální daň vyplatí?
Pokud jako OSVČ vykazujete již vyšší než průměrné příjmy a nemáte možnost uplatnit žádné slevy na dani či odčitatelné položky (například ze zaplacených úroků z hypotečního úvěru, slevy na děti apod), je pravděpodobné, že se vám vstup do paušální daně či setrvání v ní může vyplatit.
Spočítat si to můžete v jednoduché kalkulačce, kterou každý rok připravuje Ministerstvo financí ČR (v době publikování tohoto článku nebyla ještě k dispozici).
Pro koho paušální daň není možná?
Vstup a setrvání v paušální dani není umožněno všem OSVČ. Je potřeba splňovat podmínky, mezi něž patří určitě ta, že nemůžete být plátce DPH (identifikovaná osoba k DPH však ano). Další důležitou podmínkou například je, že nemáte příjmy ze závislé činnosti, tedy zaměstnání (výjimkou jsou pouze ti, kterým je daň z příjmů vybírána srážkou). Dále nemůžete vykazovat jiné příjmy než ty z OSVČ, které by byly v součtu za daný kalendářní rok vyšší než 50 tisíc. Podmínek je celá řada a doporučujeme konzultovat vaši situaci s daňovým poradcem.
Co dělat v případě, že poruším podmínku pro setrvání v paušální dani?
Nic zásadního se ihned nezmění, stále budete do konce daného kalendářního roku platit paušální daň. Je však nutné informovat finanční úřad o porušení podmínky a vystoupení z paušální daně. Na začátku následujícího roku bude potřeba podat klasické daňové přiznání a přehledy pro pojišťovny, ve kterých můžete uplatnit již zaplacené částky z paušální daně. Počítejte však s tím, že s největší pravděpodobností budete muset doplácet zbylou částku, v některých případech se může jednat o velké rozdíly.
Jaká bude výše paušální daně v roce 2025?
Pro určení výše paušální daně v konkrétním případě jsou klíčová dvě kritéria: druh činnosti a pásmo paušální daně.
Druh činnosti, resp. do které skupiny výdajového paušálu se činnost řadí:
80 % výdajový paušál pro vázané živnosti typu zemědělství, lesnictví, některá řemesla,
60 % výdajový paušál pro většinu volných živností typu obchod, služby,
40 % výdajový paušál například pro tlumočníky, znalce, daňové poradce a advokáty.
Jaká jsou pásma paušální daně:
1. pásmo
příjem do 1 mil. Kč,
příjem do 1,5 mil. Kč, pokud je alespoň 75 % příjmů z činnosti, u které je přípustný výdajový paušál 80 nebo 60 %,
příjem do 2 mil. Kč, pokud je alespoň 75 % příjmů z činnosti, u které je přípustný výdajový paušál 80 %.
2. pásmo
příjem do 1,5 mil. Kč,
příjem do 2 mil. Kč, bude-li alespoň 75 % příjmů z činnosti, u které je přípustný výdajový paušál 80 nebo 60 %.
3. pásmo
jakékoli příjmy do 2 mil. Kč.
V roce 2025 bude paušální daň:
v 1. pásmu ve výši 8 765 Kč (v roce 2024 7 498 Kč)
ve 2. pásmu 16 745 Kč (zůstává stejná jako v roce 2024),
ve 3. pásmu 27 139 Kč (zůstává stejný jako v roce 2024).
Jak se přihlásit do režimu paušální daně?
Jednoduše online- přes vaši datovou schránku, přes portál MOJE daně a pokud nedisponujete ani jednou možností, můžete samozřejmě stále využít i podatelny přímo na finančním úřadu. Registraci je potřeba provézt přes speciální formulář. Jeho podobu naleznete i na stránkách Ministerstva finanční ČR: https://financnisprava.gov.cz/cs/dane/dane/dan-z-prijmu/pausalni-dan/oznameni-o-vstupu-do-pausalniho-rezimu
Pozor! K paušální dani pro rok 2025 se můžete registrovat nejpozději do 10. 1. 2025! Později se mohou přihlásit pouze nově vzniklí OSVČ nebo ti živnostníci, kteří znovu obnovují svoji činnost po jejím přerušení.
Kam mám po vstupu do paušální daně platit danou částku?
Každý měsíc je nutné hradit částku nejpozději do 20. dne v měsíci, za který paušální daň hradíte. Celou částku dle pásma do kterého spadáte budete posílat na přidělený účet u finančního úřadu, žádné další platby například zdravotní pojišťovně či Správě sociálního zabezpečení posílat již nemusíte.
Dozvěděli jste se něco nového?
Vzdělávejte se s námi dál: poslouchejte naše podcasty, přihlaste se k odběru našich novinek a podívejte se, jaké služby nabízíme v rámci daňového poradenství.
O autorce:
Ing. Šárka Pelikánová
Jednatelka a daňová specialistka Connect Economic Group s.r.o.
Šárka podporuje zvýšení finanční gramotnosti podnikatelů v ČR publikováním odborných článků v médiích. Vede oblíbené semináře Základy účetnictví a daní pro podnikatele. Ve 22 letech založila CEG a od té doby se věnuje jeho rozvoji. Má za sebou pracovní zkušenosti z Japonska, kde působila jako analytik v investičním fondu, a zároveň tam studovala v rámci MBA programu.
Vést účetnictví je pro firmy a řadu podnikatelů zákonná povinnost. Pro náš tým odborníků je to ovšem každodenní práce a zároveň koníček. Jsme připraveni pomoci i Vám, ať už jste OSVČ, nebo máte svou společnost a zaměstnance. Podívejte se na další informace a služby, které v rámci vedení účetnictví svým klientům poskytujeme.
11. 2024