top of page

Osvobozené příjmy: Co všechno nemusíte danit?

  • Obrázek autora: Šárka Pelikánová
    Šárka Pelikánová
  • před 5 dny
  • Minut čtení: 3

Věděli jste, že nemusíte danit každý příjem? Dědictví, dar od blízkých, výhra v tombole nebo prodej nemovitosti – to vše může být od daně z příjmů osvobozené. Jenže zákon má spoustu ale a chyby se neodpouštějí. Daňová poradkyně Kateřina Potměšilová přehledně vysvětluje, kdy vám finanční úřad peníze nechá a kdy naopak budete nepříjemně překvapeni.


Katko, prozradíte, co to znamená, že jsou příjmy osvobozené od daně?


Znamená to, že jsou to příjmy, které se nedaní a ani se neuvádějí se do daňového přiznání.


Jaké jsou nejčastější příklady osvobozených příjmů od daně z příjmů v ČR?


Velmi často jsou to příjmy z dědictví, dary mezi příbuznými, pak jsou to například prodeje nemovitostí po časovém testu, osvobozené příjmy z prodeje obchodních podílů nebo taky cenných papírů. Aktuálně už i osvobozené příjmy v případě kryptoměn. Také mohou být osvobozené některé výhry z veřejných, reklamních či sportovních soutěží, případně z loterií a tombol.


Jaké podmínky musí být splněny, aby byl příjem osvobozen od daně? Existují nějaké chyby, kterých se lidé často dopouštějí?


Každý z vyjmenovaných osvobozených příjmů má svoje specifika. Záleží tedy na konkrétním příjmu. U nemovitostí držených fyzickými osobami je lhůta 10 let vlastnictví, aby mohl být příjem z prodeje osvobozený. Pokud byla nemovitost pořízená před 1. 1. 2021, tak je tato lhůta jen 5 let. 


Když vezmeme dary, tak tam se osvobození týká darů v přímé linii i vedlejší linii, případně osob žijících více než rok ve společné domácnosti.  U darů se často chybuje, protože linie vedlejších příbuzných je v zákoně vyjmenovaná a pokud je to jiný příbuzný, tak dar osvobozený nebude.


U prodeje cenných papírů nebo obchodních podílů máme limit 100 000 Kč a 3 roky vlastnictví.


V případě cen z veřejných, reklamních či sportovních soutěží jde o osvobození částek nepřevyšujících 10 000 Kč, a tak by se dal projít celý seznam osvobozených příjmů.

Chybuje se velmi často v tom, že si lidé neuvědomí, že jde o osvobozený příjem, anebo že existují určitá omezení.


Jaké změny v legislativě v posledních letech ovlivnily osvobozené příjmy?


Významná změna v oblasti osvobozených příjmů přišla v roce 2014, kdy byl zrušený samostatný zákon o dani dědické a darovací, a jím daná osvobození se přenesla do zákona o dani z příjmů (konkrétně u fyzických osob do §4, §4a a §10).


Změny v limitech pro osvobození například u výher přinesl i konsolidační balíček, kde došlo z velkým úpravám §10.


V souvislosti s osvobozenými příjmy ještě zmíním tzv. oznámení o osvobozených příjmech. Toto osvobození se týkalo poprvé příjmů za rok 2015. Už je tu tedy relativně dlouho, ale pořád některé poplatníky překvapí: každý, kdo získal osvobozený příjem větší než 5 mil. Kč, by měl toto oznámení podat, a to ve lhůtě pro podání přiznání k dani z příjmů. Nepodání tohoto oznámení s sebou nese poměrně vysoké sankce.


Týká se osvobození příjmů spíše fyzických osob, nebo i právnické osoby mají některé příjmy osvobozeny od daně z příjmů?


U fyzických osob je spektrum osvobozených příjmů mnohem širší a více diskutované, ale i u právnických osob najdeme osvobozené příjmy. Jsou konkrétně upraveny v §19 a §19b zákona o dani z příjmů. Jde například o podíly na zisku vyplácené dceřinou společností mateřské společnosti.


Jaké strategie mohou podnikatelé využít k optimalizaci daní prostřednictvím osvobozených příjmů, aniž by se dostali do konfliktu se zákonem?


Tady záleží na konkrétní situaci, ale obecně je dobré orientovat se ve lhůtách pro osvobození. Je například dobré, pokud je to možné, počkat s prodejem nemovitosti na uplynutí lhůty. Podobně je výhodné počkat s prodejem cenných papírů. Před darováním je vhodné se ujistit, že dar bude osvobozený, že nejde například o dar příbuznému, který není vyjmenovaný v zákoně.

 

Dozvěděli jste se něco nového?

Vzdělávejte se s námi dál: poslouchejte naše podcasty, přihlaste se k odběru našich novinek a podívejte se, jaké služby nabízíme v rámci daňového poradenství.

 

 

O autorce:


Ing. Šárka Pelikánová


Jednatelka a daňová specialistka Connect Economic Group s.r.o.


Šárka podporuje zvýšení finanční gramotnosti podnikatelů v ČR publikováním odborných článků v médiích. Vede oblíbené semináře Základy účetnictví a daní pro podnikatele. Ve 22 letech založila CEG a od té doby se věnuje jeho rozvoji. Má za sebou pracovní zkušenosti z Japonska, kde působila jako analytik v investičním fondu, a zároveň tam studovala v rámci MBA programu.


Vést účetnictví je pro firmy a řadu podnikatelů zákonná povinnost. Pro náš tým odborníků je to ovšem každodenní práce a zároveň koníček. Jsme připraveni pomoci i Vám, ať už jste OSVČ, nebo máte svou společnost a zaměstnance. Podívejte se na další informace a služby, které v rámci vedení účetnictví svým klientům poskytujeme.


  1. 4. 2025

Comments


bottom of page